Zihinsel Engelli Kadına Tecavüze Skandal Karar!

Ankara Mamak’ta 10 yıldır bir özel rehabilitasyon merkezine giden zihinsel engelli B.A. servis şoförü Ali Akbal’ın 2022 yılında cinsel saldırısına uğradı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre olayı öğrenen rehabilitasyon merkezinin görevlileri, B.A.’nın ailesine haber verdi. Yetkililer ile B.A.’nın ailesi Emniyet’e giderek şikâyetçi oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ali Akbal, 21 Şubat 2022’de önce gözaltına alındı ancak daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ali Akbal dört gün sonra çıkarılan yakalama kararıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Ali Akbal

BIÇAK DAYADI!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede yaşananlar şöyle anlatıldı: “Mağdur yüzde 50 zeka geriliğinden mustarip ve rehabilitasyon merkezinde servis şoförü olan Ali Akbal ile 2 Şubat 2022’de tarihinde servis aracında yalnız kaldı. Akbal, mağduru boş bir araziye götürüp aracın kapılarını kilitleyerek cinsel saldırıda bulundu. 9 Şubat 2022’de yine servis aracının kapısını kilitleyerek cinsel saldırıda bulundu. Bıçağı mağdurun boğazına dayayarak yaşananları kimseye anlatmaması için tehdit etti.”

28 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ, SERBEST KALDI!

22 Aralık 2022 tarihinde ise mahkeme Akbal’a, “silahla tehdit”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı” suçlarından toplam 28 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da müdahil olduğu dosya yeniden Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Akbal’ın “kaçma şüphesi olduğuna” dikkat çekildi. Buna rağmen 12 Eylül 2023 tarihinde, iki yıllık tutukluğundan ardından Ali Akbal’ın yurtdışına çıkış yasağı ile tahliyesine karar verildi. Ayrıca mahkeme Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istenmesine hükmetti. Davanın bir sonraki duruşması 6 Şubat’ta görülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir