Samsung, Galaxy S24’ün işlemcisi Exynos 2400’ü resmi olarak duyurdu

Samsung, System LSI Tech Day (SLSI Teknoloji Günü) 2023 etkinliği sırasında birçok yeni yarı iletken teknolojisini ve çipini tanıttı. Ancak bunların arasında belki de en önemlisi Exynos 2400 olabilir. Samsung’un yeni nesil üst seviye akıllı telefon işlemcisi olan bu işlemci, 2022’de piyasaya sürülen ve Galaxy S22 ile tanıtılan Exynos 2200’ün yerini alıyor. Dahası, Galaxy S24 serisi pek çok bölgede bu işlemciyi kullanacak.

Samsung, San Jose, Kaliforniya, ABD’deki SLSI Teknoloji Günü etkinliği sırasında Exynos 2400’e erken bir bakış sundu. Şirket, tüm yeni yarı iletken teknolojileri ve ürünlerinde için ağırlıklı olarak yapay zeka ve üretken yapay zeka üzerine yoğunlaşıyor ve Exynos 2400 için de durum pek farklı değil.

Samsung, Exynos 2400’ün Exynos 2200’e kıyasla %70 daha hızlı CPU performansı ve inanılmaz bir şekilde 14,7 kat daha hızlı yapay zeka işlem gücü sunduğunu iddia ediyor. Aynı zamanda bu yeni çip, AMD’nin en yeni GPU mimarisi RDNA3’ü temel alan Xclipse 940 GPU’yu da içeriyor. Daha önceki sızıntılar, bu yeni çipin GPU tarafından 6 WGP’ye (Çalışma Grubu İşlemcisi) sahip olduğunu iddia ediyordu.

Gelişmiş oyun ve ışın izleme performansı

Güney Koreli firma, Xclipse 940 GPU’nun gelişmiş oyun ve ışın izleme performansı sunduğunu söylüyor. Şirket, etkinlikteki gösterilen canlı bir demo sırasında Exynos 2400’ün önemli ölçüde geliştirilmiş ışın izleme yeteneklerini sergiledi. Küresel aydınlatma, daha doğru yansımalar ve gölge oluşturma gibi ışın izleme teknolojileri aracılığıyla oyunlarda gelişmiş gerçekçilik sunuyordu.

AI yetenekleri tarafında ise Samsung, Exynos 2400 çipsetini kullanarak metinden görüntüye üretken AI gösterebilen, yakında çıkacak akıllı telefonlar (muhtemelen Galaxy S24 serisi) için tasarlanmış yeni bir AI aracını tanıttı. Gösterimde Exynos 2400 işlemcinin performansını ölçmek için bir referans kartı kullanıldı.

Samsung Electronics System LSI İş Bölümü Yöneticisi ve Başkanı Yong-In Park, yaptığı açıklamada “Verileri işlemek ve yapay zekayı hayata geçirmek için daha güçlü temel teknolojiler talep eden üretken yapay zeka, belki de yılın en önemli trendi olarak hızla ortaya çıktı. Güçlü hesaplamalı IP’lerden bağlantı çözümlerine ve temel beş insan duyusunu taklit eden sensörlere kadar geniş bir mantıksal yarı iletken yelpazesinde yeteneklerimizi sorunsuz bir şekilde birleştiren Samsung System LSI İnsansı platformumuzdan yararlanarak yeni bir proaktif yapay zeka çağına giden yolu açıyoruz“ dedi.

Etkinlik sırasında daha pek çok farklı yeni teknolojisini ve ürününü tanıtan şirketin, yakında Exynos 2400 hakkında daha fazla ayrıntıyı açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir