‘Petrolün yüzde 20’si Gabar’dan gelecek’

“Üretim rakamımızı ikiye katlamış durumdayız. Hedef yıl sonuna kadar bu rakamı 100 bin varile çıkarmak. Üzerine beton dökülen sondajlarda tekrar arama yapıp sonuç aldığımız oldu ancak burada önemli olan Şırnak, Gabar buralar hep terörle anılırdı. Şimdi dağlarda yüzlerce kilometrelik yol yapıyoruz. Buralarda artık terör yok. Buralar gidilemeyen bölgelerdi. Çok büyük bir keşif. Burada bulunan petrol 2024 sonunda ihtiyacımızın yüzde 20’sini karşılayacak.”

Bakan Bayraktar, “Enerjide vatandaşımızı desteklemeye devam edeceğiz. Doğal gaz zammı planlamıyoruz. Dünyada da fiyatlar makul seviyelerde. Bu da elimizi rahatlatıyor. Avrupa’da elektrik ve doğal gazda en ucuz ikinci ülkeyiz” ifadelerini kullandı. Şu anda Karadeniz gazının evlerde kullanıldığını belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Günlük 2,2 milyon metreküp üretim var, bu 40 milyon olacak. Hedefimiz bu. Keşiften sonra üretim aşamasındayız ama farklı sondajlar da yapmak zorundayız. Hem Fatih hem Yavuz hem Kanuni sahada. Yeni keşifler için çalışmalar devam ediyor. Bizim Sakarya Gaz Sahası adını verdiğimiz bölgede daha çok keşif olabileceğine inanıyoruz ve arama faaliyetlerine burada yoğunlaşacağız. Gazı burada bulduğumuz için odaklandığımız nokta burası. Buradaki üretim ile alakalı çalışmayı aksatmadan, arama çalışmalarını da eş zamanlı olarak yürütmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir