Eski İsrail Başbakanı Barak: Sivil ölümleriyle Batı desteğini kaybediyoruz

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Gazze’deki sivil ölümler nedeniyle özellikle Batılı ülkelerde desteklerinin azalmakta olduğu uyarısında bulunarak, “Avrupa’da kamuoyunu kaybediyoruz ve 1 ya da 2 hafta içinde Avrupa’da hükümetleri kaybetmeye başlayacağız. Bir hafta sonra da Amerikalılarla aramızdaki sürtüşme su yüzüne çıkacak.” dedi.

Barak, İsrail-Filistin meselesiyle ilgili Politico’ya röportaj verdi.

Ehud Barak, ABD’li yetkililerin söylemlerinin son günlerde değiştiğini ve çatışmalara insani ara verilmesi çağrılarının arttığını belirtti.

Eski Başbakan, “Önümüzdeki 2 ya da 3 hafta içinde, muhtemelen daha kısa sürede Amerikan taleplerini kabul etmek zorunda kalacağız.” ifadesini kullandı.

PENCERENİN KAPANDIĞINI GÖREBİLİRİZ

Barak, ABD’nin, İsrail’in güvenliğindeki önemli rolüne işaret ederek, “Pencerenin kapandığını görebilirsiniz. Saldırı konusunda Amerikalılarla sürtüşmeye doğru gittiğimiz açık. ABD, İsrail’e ne yapacağını dikte edemez. Ancak biz de onları görmezden gelemeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in, “Gazze’deki sivil ölümler ve bölgede çok daha geniş ve yıkıcı bir savaşa yol açmasından duyulan korku nedeniyle” Avrupa’da kamuoyunu kaybetme sürecine girdiğine işaret eden Barak, “Avrupa’da kamuoyunu kaybediyoruz ve 1 ya da 2 hafta içinde Avrupa’da hükümetleri kaybetmeye başlayacağız. Bir hafta sonra da Amerikalılarla aramızdaki sürtüşme su yüzüne çıkacak.” diye konuştu.

FİLİSTİN’E DESTEK İHTİMALİ

Barak, ilerleyen süreçte Filistin’e küresel desteğin gelebileceğinin altını çizerek, “Arap Ligi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin desteğiyle, Arap olmayan ülkelerden bazı sembolik birliklerin de dahil edileceği çok uluslu bir Arap gücünün toplanması ihtimal dışı değildir. Bu güçler, Filistin yönetiminin (Gazze’de) yönetimi düzgün bir şekilde devralmasına yardımcı olmak için 3 ile 6 ay süre orada kalabilir.” dedi.

Mısır ve Ürdün’ün “terörle mücadelede” İsrail ile işbirliğini derinleştirdiklerini belirten Barak, ülkesinin Bahreyn ve BAE ile “normalleşme” anlaşmaları imzaladığını ve bunun Arap ülkeleri için önemli olduğunu vurguladı.

Arap liderlerin halklarına “ilişkilerde yeni sayfanın açıldığını, çatışmaları yatıştırmak için tüm tarafların samimi bir çaba gösterdiğini” söyleyebilmesi gerektiğini kaydeden Barak, İsrail’in de son yıllarda izlediği politikaları değiştirebilecek düşünce yapısına sahip olduğunu anlatması gerektiğini belirtti.

Barak, yine de bu gelişmelerin, “İsrail’in iki devletli bir çözüm müzakereleri için acele etmesi gerektiği ya da edebileceği” anlamına gelmediğini savundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir