CHP’de ‘aday’ depremi! İstifalar peş peşe geldi

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Pazartesi saat 14.40’da başlayan çift turlu MYK ve PM toplantıları dün sabaha karşı sona erdi. İstanbul’un 11 ilçesi, Çankaya gibi kritik yerlerin olduğu 129 kişilik yeni aday listesi tansiyonun sık sık yükseldiği müzakerelerin ardından netleştirildi. PM’de CHP’nin kalesi olarak bilinen Ankara Çankaya için Özel’in avukatı olan PM üyesi Hüseyin Can Güner aday oldu. 

HATAY BEKLEMEDE 

Toplantıda bazı PM üyeleri Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilmesine yönelik tepkiler çerçevesinde “vatandaşa rağmen aday olmaz” diyerek, Hatay’ın durumunu gündeme getirdi. Özgür Özel’in ise değerlendirmelerin devam ettiğini ancak anketlerde Savaş’ın önce çıktığını söylediği belirtildi. Parti kulislerinde CHP’nin Hatay’da Savaş ile yola devam edeceği değerlendiriliyor. 

GÜRSEL TEKİN İSTİFA ETTİ 

Açıklanan son listenin ardından CHP’de istifalar peş peşe geldi. Adı Esenler adaylığı için geçen partinin sembol isimlerinden Gürsel Tekin’in yanı sıra, yeniden aday yapılmayan Adana’nın Seyhan ve Çukurova Belediye Başkanları CHP’den istifa etti. 

300 ADAY İÇİN ÖZEL’E TAM YETKİ

CHP PM adaylar için bir daha toplanmayacak. Henüz açıklanmayan yerler, adaylıktan çekilme ve istifalar halinde isim belirleme yetkisi son toplantıda Özel’e verildi. CHP Şanlıurfa Büyükşehir’in de arasında bulunduğu yaklaşık 300 yer için henüz aday belirlememiş durumda. Özel’in aldığı yetki ile tüm bu isimlerin yanı sıra, Hatay konusunda da karar verebileceği belirtildi. 

‘TASFİYE’ TARTIŞMASI 

PM’de Özel ve PM Üyesi Müslim Sarı arasında İstanbul listesi üzerinden tartışma yaşandı. Aday belirleme sürecini eleştiren Sarı, “İstanbul’da kongre hesabı yaptınız. Kılıçdaroğlu’nu destekleyen 9 belediye başkanı tamamını tasfiye etiniz” dedi. Özel de Sarı’nın tasfiye eleştirilerine karşı böyle bir şey olmadığını belirterek, memnuniyet anketlerine göre yol aldıklarını söyledi.. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir