8 ay önce yakalanmıştı: İtalyan mafya lideri Denaro öldü

İtalya’da 30 yıl boyunca arandıktan sonra ocak ayında yakalanan organize suç örgütü lideri Matteo Messina Denaro’nun bu sabah hayatını kaybettiği açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın İtalyan ANSA haber ajansından aktardığına göre, ülkenin güneyindeki Sicilya Adası’nda faaliyet gösteren ‘Cosa Nostra’ isimli mafya grubunun ‘büyük patronu’ ve bazı katliamların planlayıcısı olarak bilinen mafya lideri Denaro’nun kolon kanseri tedavisi gördüğü L’Aquila kentindeki cezaevi hastanesinde öldüğü belirtildi.

TEDAVİ İÇİN GİTTİĞİ ÖZEL KLİNİKTE TEKNİK TAKİP SONUCU YAKALANMIŞTI

Denaro, yıllarca firari olarak yaşadıktan sonra 16 Ocak’ta Palermo kentinde tedavisi için gittiği özel bir klinikte teknik takip sonucunda yakalanmıştı. Matteo Messina Denaro’nun yakalanması ülkede büyük yankı yaratmıştı. Denaro yakalandıktan sonra kanser tedavisi gördüğü için bünyesinde tam teşekküllü hastane olan L’Aquila’daki yüksek güvenlikli cezaevine konulmuş ve burada sorgulanmaya başlanmıştı. Denaro’nun sorgulamalarında, adaletle işbirliği yapmadığı da ifade edilmişti. Bir süredir kanser tedavisi gören Denaro’nun geçen hafta sonu ‘geri döndürülemez şekilde komaya girdiği’ basına yansımıştı.

Denaro’nun mafyaya karşı mücadeleleriyle ülkede sembol haline gelen ancak 1992 yılında mafyanın hedefi olmaktan kurtulamayan ünlü yargıçlar Giovanni Falcone ile Paolo Borsellino’ya yönelik suikastların yanı sıra mafyanın 1993’te gerçekleştirdiği Milano, Floransa ve Roma’daki bombalı saldırılar da olmak üzere son 30 yılın büyük çaplı suç olaylarında sorumluluğu olduğu belirtiliyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir