Selin zararını destekle azaltırız

TÜRKİYE’nin buğday, mercimek, arpa ve Antep fıstığı üretiminde önemli bir konuma sahip olan Şanlıurfa, sel felaketinin tarımda yarattığı zararı azaltmaya çalışıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iki yıldır etkili olan kuraklığın ardından geçtiğimiz ay sel afeti ile karşı karşıya kalan Şanlıurfalı üreticiler buğday, arpa ve mercimekte bazı bölgelerde yüzde 30’a varan, Antep fıstığında ise yüzde 20’ye ulaşan rekolte kaybından endişeli. Üreticiler bu kaybın etkilerinin azaltılması için devletten destek talep ediyor.

EN BÜYÜK ZARAR HARRAN’DA

Kentte 3 milyon dekarlık alanda buğday, 1.5 milyon dekarlık alanda mercimek, 800 bin dekarlık alanda arpa ve 1 milyon 650 bin dekarlık alanda Antep fıstığı üretimi yapıldığını anlatan Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Beş ayda alacağımız yağışı 24 saatte aldık. Tarım arazilerimizin tamamı zarar görmedi ancak hububat üretiminin yoğun olduğu Harran Ovası’nda hasar büyük. Derelerden taşan sular Harran Ovası’na indi. Bu bölgede buğday, arpa ve mercimekte kök ve kök boğaz çürüklüğü oluştu. Harran dışında da bazı bölgelerde aynı sorunla karşılaştık” dedi.

Mustafa Yılmaz

İLAÇ VE GÜBRE TOPARLAR

Kuraklık nedeniyle çiftçilerin gübre atmak için yağmur dönemini beklediğini ve tam gübreleme yeni yapılmışken beklenmedik miktarda yağış geldiğini belirten Yılmaz, bu durumun toprağı yıkadığını söyledi. Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre yoğun yağmur topraktaki gübreyi sıfırladı. Şimdi oluşan hastalıklar nedeniyle şimdi çiftçinin toprağı ilaçlaması gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “Hububatta yüzde 30, fıstıkta yüzde 20 rekolte kaybı bekliyoruz. Ama bunu ilaç tedavisi ve yeni gübre kullanarak azaltabiliriz. Devletin bu bölgeye ilave desteği şart. Yoksa zor şartlarda üretim yapan çiftçi için durum daha da zorlaşacak. Destek yapılmalı.”

AĞAÇLARIN KÖKÜ DIŞARIDA KALDI

Antep fıstığı üretimin yüzde 60 oranında Şanlıurfa’da gerçekleştiğini anlatan Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, “1 milyon 650 bin dekar alandan 36 bin tonluk rekolte bekliyoruz. Ancak hızla gelen su ağaçların altını oydu. Şu an çoğu bölgede ağaçların kökleri açık. Kökler önce suda boğuldu ardından hava açınca güneş açıkta kalan kökleri kuruttu. Şimdi bu köklerin tedavi edilmesi ve diğer ağaçlardaki rekoltenin yükselmesi için ilaç ve gübreleme yapılması gerekiyor. Bu bölgede çiftçiler kendilerine laf ettirmemek için bile toprağını ekip biçerler. Son yıllarda hep zarar ediyorlardı. Bu yıl desteklerle çiftçinin yüzü gülsün” ifadelerini kullandı.

GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSELİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) verilerine göre, Tarım-ÜFE’de, 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6.58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 18.40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 127.56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 142.90 artış gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir