Galatasaray’dan TFF’ye radikal öneri! ‘Yabancı sayılmasın’

Milli arada 6 Şubat tarihli deprem felaketlerinin yaralarını sarmak maçıyla Azerbaycan ekibi Karabağ ile el ele veren Galatasaray, dost ülkede sıcak karşılandı. Sarı-kırmızılılar, dostluk mücadelesi olmasına rağmen kapalı gişe oynanan maçın hem öncesi hem sonrasında büyük ilgi görmesiyle birlikte bir süredir çalışma yürüttüğü proje için de düğmeye bastı.

TÜRKİ CUMHURİYETLERİN FUTBOLCULARINA YERLİ KONTENJAN
Galatasaray, TFF’nin kapısını çalarak Türki cumhuriyetlere dair bir öneride bulunacak. Sarı-kırmızılılar, Türki cumhuriyetlerin vatandaşlığına sahip futbolcuların, Spor Toto Süper Lig’de yabancı değil, yerli kontenjanından sayılmasını önerecek.

BEKNAZ YABANCI SAYILMAYACAK
Galatasaray’ın 17 yaşındaki genç oyuncusu Beknaz Almazbekov potansiyeli ile dikkat çekiyor. Kırgızistan Milli Takımı’nda 16 yaşında milli olan ve ülkenin en genç milli takım oyuncusu olma ünvanını ele geçiren Beknaz, bu öneri hayata geçtiğinde yerli kontenjanından A Takım’da yer alabilecek. Beknaz konuyla ilgili; “Türkiye’de yabancı oyuncu olarak oynamak zor, ama ben Galatasaray için oynamak istiyorum. Forma için savaşmayı seviyorum, bu benim karakterimde var. Galatasaray’daki geleceğimi olumlu görüyorum. Çünkü kendime inanıyorum. Galatasaray, benim için Avrupa kariyerimde bir başlangıç” ifadelerini kullanmıştı.

BREZİLYA VE PORTEKİZ ÖRNEK GÖSTERİLECEK
Bir süredir bu doğrultuda çalışmalar yapan Galatasaraylı idareciler, TFF’ye Portekiz ve Brezilya arasındaki ilişkiyi örnek gösterecek.

Portekiz ve Brezilya arasındaki özel anlaşmalara göre her iki ülke vatandaşlarının, her iki ülke arasında vize almadan serbestçe hareket edip, herhangi bir çalışma iznine gerek duymadan çalışmalarına olanak tanıyor. Bu anlaşma yüzlerce futbolcuyu da doğrudan etkiliyor.

Brezilyalı futbolcular, tarihsel ve kültürel nedenlerden dolayı Portekiz’de yabancı statüde sayılmıyor. Portekiz’in Brezilya’da üç yüzyılı aşan süre boyunca sömürgeleştirme politikası bulunurken kolonyal dönemin ardından ise iki ülke arasında dil, kültür ve vatandaşlık haklarında anlaşmaya gidildi.

Dünyanın yurt dışına en çok futbolcu ihraç eden ülkesi olan Brezilya’nın en çok oyuncu gönderdiği ülke de yine Portekiz oldu. FIFA ile organik bağı bulunan Uluslararası Futbol Araştırmaları Merkezi’nin (CIES) raporuna göre Brezilya’dan yurt dışına çıkan 1219 futbolcunun 231’inin adresi Portekiz oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir