Fatih Altaylı: Batı, Türkiye’deki mevcut rejime kızıyor gibi görünse de bu düzenin sürmesinden yana

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, The Economist’in “Erdoğan gitmeli”, “Demokrasiyi kurtarın” ve “Oy verin” yazan çıkartmalar bulunduğu son sayısını değerlendirdiği yazısında, “The Economist’in ve AB’nin lider ülkesi Almanya’nın ‘Erdoğan giderse göçmenler gelir’ tavrından da anladığımız üzere Batı her ne kadar Türkiye’deki mevcut rejim ve sisteme kızıyor gibi görünse de aslında bu düzenin olduğu gibi sürmesinden yana” yorumunu yaptı. 

Bunun Batı açısından “rasyonel sebepleri olduğunu” ifade eden Fatih Altaylı, şunları kaydetti:

“Avrupa’nın ve Avrupa’nın dünyada beraber hareket ettiği ülkelerin Türkiye’de 20 yıldır süren sistemin aynen sürmesini istemelerinin temel nedenlerini sıralayalım:

1. Bugün Avrupa’nın ve Batı’nın en temel korkusu göç. Başta Suriyeliler olmak üzere Asya, Ortadoğu ve Afrika’dan milyonlarca insanın Avrupa kapılarına dayanması ve Avrupa’nın bunlarla insanlık dışı yöntemlerle mücadele etmeye çalışırken gözlemlenmesi Batı’nın korkulu rüyası. Türkiye, bu göçü kendi bünyesine alıp durdurarak AB’ye büyük kolaylık sağlıyor. Avrupa’ya trilyonlarca dolara malolacak ve sosyal çalkantılar yaratacak bir sorunu, Türkiye’ye birkaç milyar sadaka vererek çözüyor.

2. Türkiye bu göçü engellemek için yaptığı geri kabul anlaşmasına tek taraflı olarak uymayı sürdürürken, anlaşmanın diğer bir unsuru olan Türk vatandaşlarının vizesiz AB hakkını talep etmiyor. Bu da ayrı bir avantaj.

3. Türkiye, Avrupa’nın pek de istemediği ama anlaşmalar gereği mecbur olduğu Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda, iktidarın mevcut tavrından çok memnun. Türkiye AB üyeliği istemediği için AB içinde Türkiye’nin üyeliği diye bir korku da yok artık. Onlar ortak Türkiye Pazarı durumu sonsuza kadar sürecek gibi duruyor.”

TIKLAYIN – The Economist’ten, “Erdoğan gitmeli” çıkartmalı kapak: Kılıçdaroğlu’nun zaferi dünyaya tüm otokrat liderlerin yenilebileceğini gösterir

Dünyanın önde gelen haftalık ekonomi yayınlarından Britanya merkezli The Economist, 6 Mayıs sayısının kapağına Türkiye’de yapılacak olan 14 Mayıs seçimlerini taşımıştı. “2023’ün en önemli seçimi” ve “Türkiye ve demokrasinin geleceği” başlıkları atılan derginin kapak tasarımı üzerinde Türk bayrağı, “Erdoğan gitmeli”, “Demokrasiyi kurtarın” ve “Oy verin” yazan çıkartmalara yer verilmişti.

TIKLAYIN – The Economist’ten, “Erdoğan gitmeli” çıkartmalı kapak: Kılıçdaroğlu’nun zaferi dünyaya tüm otokrat liderlerin yenilebileceğini gösterir

TIKLAYIN – Erdoğan’dan The Economist tepkisi: Küresel güçlerin iç siyasetimizi yönlendirmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*